BURSA’NIN İLK
DİJİTAL SANATLAR VE YENİ MEDYA MÜZESİ:X MEDIA ART MUSEUM BY DasDas

X Media Art Museum Nedir?
Bursa’nın ilk dijital sanat ve yeni medya müzesidir.

X Media Art Museum teknoloji, bilim ve sanatın birleşimindeki özgün üretimleri, geçmişi bugünü harmanlayarak oluşturduğu sanatın yeni formunu, dijital sanat eserlerini izleyici ile buluşturuyor. Bu bağlamda müze, kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleri, çoklu ve genişletilmiş ölçeklerdeki deneyimleriyle seyircisini sanatının bir parçası yapan ve izleyiciyi aktif kılan sanatın yeni yansımalarını da sunuyor. Yaratıcı endüstrilerle ve kültür sanatın farklı paydaşlarının iş birliği içinde kurguladığı teknoloji bilim ve sanat alanındaki çalışmaları, dijital sanatların farklı alt başlıkları olan kinetik sanatlar, yeni medya, bio tasarım, algoritmik sanatlar, bio sanat, performans sanatları AR, VR, XR gibi konularda yeni perspektifler açmayı hedefliyor.

X Media Art Museum, dijital sanat ve yeni medya alanlarında üretim yapan bu alanın paydaşları ve yaratıcı endüstrılerle bağ kuruyor. Alanında profesyoneller, genç sanatçılar, akademisyenler, mühendisler kısacası bu alanın tüm paydaşlarıyla birlikte bilgi üretmek için çalışıyor. Bu bağlamda üç önemli konuyu ele alarak kendi kültür politikalarına entegre etmeyi hedefler; toplumsal cinsiyet ve eşitlik, arşiv,yeşil enerji.

Nasıl bir müze X Media Art Museum?
DasDas iş birliği ile ilk olarak 2022 yılında kapılarını açılan X Media Art Museum İstanbuldan sonra kapılarını Bursa DOWNTOWN’da açıyor. Kullandığı ses sistemi ve projeksiyonlarla yüksek teknolojisini izleyiciye göstermekte ve bu teknolojiyle birlikte yarattığı deneyimle iz bırakıyor.

www.xmediaartmuseum.com

GEÇMİŞTEN GELECEĞE BURSA
“PARS KOLEKSİYON MÜZESİ”

 

Medeniyetin, tarihin, kültürün ve sanatın önemli merkezi Bursa, toplam 2.800 m²’lik kapalı alana inşa edilecek müze ile yeni bir değer daha kazanacak.

Türk kültüründe geçmişten günümüze kullanılan eşyalar ve eserler modern müze anlayışıyla yeniden yorumlanarak sergilenecek.

İçerisinde binlerce eserin yer alacağı müzede ayrıca Toprak Sanayi bölümü de bulunacak olup, ziyaretçilerine geçmişten günümüze keyifli bir yolculuğa çıkaracak.